Budowa

Inżynier budowlany i technik-architekt

Inżynier budowlany i technik-architekt

Jak wygląda środowisko architektoniczne? Czy wiemy komu na pewno zlecany projekt własnego domu? Warto wiedzieć, iż architekt nie jest równy architektowi. Ogólnie rzecz ujmując, architekt, to osoba, która umie zaprojektować różne założenia urbanistyczne, budowle, budynki, ich wnętrze czy otoczenie. Co więcej, potrafi projektować małe formy przestrzenne, grafikę i topografię. Oprócz architekta, możemy spotkać się z inżynierem budowlanym. Taka osoba jest po studiach technicznych zwykle na wydziale budownictwa. Mogą to być różne specjalności, jednak nam zależy na budownictwie lądowym. Biorąc pod uwagę zakres zadań, które są przez niego wykonywane podczas projektowania, nazywany jest konstruktorem, gdyż w największej mierze odpowiada za konstrukcję budynku. Czy inżynier budowlany zajmuje się jedynie konstrukcją budynku? Okazuje się, że nie. Oprócz projektowanie konstrukcji, inżynier budowlany zajmuje się na przykład kierowaniem robotami budowlanymi – kierownik budowy. W tym przypadku przedmioty humanistyczne podczas studiów są w dużej mierze traktowane marginalnie. Ważną kwestią jest fakt, że wspominana osoba posiada ograniczenia odnośnie projektowania architektury. Gdy mówimy o domach, to inżynier budowlany może dokonać ich projektowania wyłącznie na terenach rolniczych w zabudowie zagrodowej. Oprócz inżyniera budowlanego, istniej również ktoś o nazwie technik-architekt. Ta osoba jest… jedynie po technikum. W większości przypadku pomaga jedynie głównego projektanta, chociaż ma jakieś umiejętności. Taka osoba powinna umieć zaprojektować proste pod względem architektonicznym i statycznym budynki. Jakie uprawnienia mają takie osoby? Technik-architekt nie może zdobyć uprawnień do zaprojektowania architektonicznego. Oprócz wymienionych zawodów, istnieją również inni projektanci  branżowi. Są to inżynierowie, którzy biorą udział w projektowanie: są to spece od instalacji np. wodnej, grzewczej, gazowej, elektrycznej, kanalizacyjnej, wentylacyjnej od akustyki czy jeszcze dróg.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Budowanie domu w stylu kanadyjskim

Budowanie domu w stylu kanadyjskim

Coraz więcej młodych ludzi, zniechęconych cenami rynkowymi mieszkań, bez względu na to czy jest to rynek wtórny czy nowy, pragnie zbudować samodzielnie dom. Okazuje się, że koszt budowy domu może być znacznie niższy niż kupowanie niewielkiego mieszkania. Wszystko zależy oczywiście od projektu, wielkości ziemi zakupionej wcześniej, jak i wielu innych czynników. Jeśli jednak odpowiednio przygotujemy się do tego zadania możliwe jest faktycznie stworzenie domu naszych marzeń za znacznie mniejsze pieniądze. Wielkim zainteresowaniem cieszą się tak zwane domy kanadyjskie. Ich innowacyjność opiera się przede wszystkim na zastosowaniu konkretnych rozwiązań architektonicznych – w środku domu istnieje duża przestrzeń, którą należy odpowiednio zagospodarować. Domy kanadyjskie, jak sama nazwa wskazuje, są popularne przede wszystkim w Ameryce Północnej – ich wybudowanie nie nastręcza wielu problemów – budowa wraz z wykończeniem nie trwa dłużej niż 2 miesiące. Dom musi oczywiście osiąść na gruncie, jednak i ten proces zachodzi dość szybko. Bardzo istotne jest, iż dom w stylu kanadyjskim utrzymuje ciepło samodzielnie. Domy kanadyjskie mają jeszcze jedną wielką zaletę – są ciepłe i piękne. Ciepło utrzymuje się w środku za sprawą odpowiedniej budowy ścian oraz tego, jak wygląda wnętrze domu. Piękno wynika przede wszystkim z zastosowani wysokiej jakości drewna. Dzięki temu dom prezentuje się oryginalnie i niebagatelnie. Domy kanadyjskie zamawiać można w coraz większej ilości polskich firm architektonicznych. Z całą pewnością rozwiązanie to będzie się w Polsce jeszcze bardzo długo cieszyło popularnością. Domy kanadyjskie mają bowiem szereg zalet, których nie posiadają domy budowane w innych technologiach. Decydując się więc na budowę domu, zawsze warto rozważyć właśnie dom w technologii kanadyjskiej. Jest to opcja, która przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom nowoczesnych rozwiązań, którzy stawiają nie tylko na jakość wykonania, ale również czas. Dom kanadyjski powstanie bowiem zdecydowanie szybciej niż zwykły.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Co jest trudniejsze – budowa domu czy dużej hali?

Co jest trudniejsze – budowa domu czy dużej hali?

Hala, centrum handlowe, duży, prosty sklep – budynki duże, bez większych udziwnień, czyli w zasadzie proste do zaprojektowania. Domy – pełno zakamarków, każde pomieszczenie musi być idealnie rozplanowane. Wszystko musi być praktyczne i funkcjonalne. Jeśli więc porównamy tworzenie planów dwóch tych budynków łatwo stwierdzimy, że budowali hali jest prosta, bo przecież nie trzeba zagłębiać się w szczegóły, czy też aranżować wnętrz. Niby wszystko jasne i zrozumiałe, ale czy na pewno. Wbrew pozorem to dom jest łatwiejszy do zaprojektowania. Każdy architekt, którego spotkamy stwierdzi to samo, no chyba, że zajmuje się głównie projektem hali i nigdy nie miał styczności z domem. Wciąż jednak na studiach spotkał się z tą teorią i raczej nie powie nam, że dom jest trudniejszy. Dlatego tak to wygląda? Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że dom zajmuje mniejsza powierzchnię, a każda ściana jest podporą dla dachu, czy górnego piętra. Wszystko jest stabilne i w mniejszym stopniu trzeba przejmować się przeciążeniem. W przypadku każdej hali, magazynu, czy prostego centrum handlowego w grę wchodzą wielkie obliczenia i konieczność naprawdę ostrożnego planowania, aby wszystko było trwałe, a klienci bez obaw mogli robić zakupy w tym miejscu. Największym wyzwaniem są przede wszystkim duże supermarkety bez podziału na mniejsze sklepiki. Tutaj trzeba tak wszystko rozplanować, aby filary były podporą dla dachu. W przeciwnym razem może dojść do zawalenia. Oczywiście dach nie zapadnie się bez przyczyny, ale w trakcie dużych ulew lub opadów śniegu może dojść do przeciążenia i dach po prostu runie. Jeśli przejrzymy informacje odnoś nie takich przypadków, to zauważymy, że nie są odosobnione. Warto też podkreśli, że architekt wykonujący plan takiego miejsca zawsze bierze na siebie odpowiedzialność za wszelkie problemy, czy wypadki. Musi mieć ogromną wiedzę i praktykę w tego typu planach, w innym wypadku jego błąd może być tragiczny w skutkach i już nigdy nie będzie miał prawa do wykonywania swojego zawodu.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Czy ktoś kupuje domy na wsi?

Czy ktoś kupuje domy na wsi?

Dom na wsi to marzenie wielu osób. Chociaż częściej wyjeżdżamy do dużych miast, pojawiają się głosy, że na starość i tak powrócimy na wieś. Oczywiście jest to kwestia tego, że wieś nieodzownie kojarzy się nam ze spokojem, Świeżym powietrzem i dużą ilością zieleni. Samo życie na wsi wydaje się spokojniejsze i tak jakby czas upływał dużo wolniej. Skoro tak wiele osób pragnie w przyszłości przenieść się na wieść, to, dlaczego rynek nieruchomości na tych obszarach nie jest w najlepszej kondycji. Należy zacząć od tego, że bardzo niewielka część osób kupuje dom na wsi, jeśli już decydujemy się na przeprowadzkę w idylliczne miejsce, to sami wybieramy dom i rozpoczynamy jego budowę. Czasem też przenosimy się w to miejsce, bo ktoś przepisał na nas dom. Rzadko jednak zdarza się tak, żeby ktoś kupował dom na wsi. Z czego to wynika? Głównie z tego, że domy na wsiach są stosunkowo stare. Nie chodzi tutaj o nowo wybudowane domy, bo te najczęściej są zamieszkane. Jeśli jakiś dom jest sprzedawany, to chodzi raczej o coś wybudowanego w latach 70, 80, a nawet wcześniej. Domy te są mało atrakcyjne i bardzo często wymagają sporego remontu, a ich cena raczej nie zachęca. Ktoś zada sobie pytanie, skoro zainteresowanie jest małe, to, dlaczego koszty zakupu takiego domu są duże. Tutaj trzeba zacząć od początku. Teraz domy jednorodzinne budowane są na niewielkich działach, bo ziemia jest dość droga. Kiedyś dom budowany był na dużej działce i tak też zostaje sprzedany. Nie można kupić domu, nie płacąc za działkę, na której się znajduje. To generuje naprawdę duże koszty. Oczywiście takie stan rzeczy nie oznacza, że za kilka lat ten rynek nie zacznie odgrywać ogromnej roli. Chociaż wiele młodych osób wyjeżdża do miasta, zapewniają, że w przyszłości chcą wyjechać na wieś. Bardzo często mieszkańcy miast szukają spokojniejszego miejsca i są to miejscowości tuż pod metropoliami. Dzięki temu zainteresowanie takimi domami rośnie. Również ze względu na cenę, bo niejednokrotnie takie domki jednorodzinne, oczywiście nowo wybudowane są tańsze, niż mieszkanie w centrum miasta.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Papierkowe sprawy związane z budową domu

Papierkowe sprawy związane z budową domu

Budowa, czy kupno domu to naprawdę cudowna sprawa. Któż nie chciałby posiadać własnego mieszkania i nie mieć poczucia, że coś jest moje? Chociaż wiele osób marzy o takim komforcie życia, niewątpliwie kupno mieszkania, a tym bardziej budowa domu, to proces, podczas którego jesteśmy narażeni na ogromny stres i jeszcze więcej niechęci. Przymierzając się do inwestycji, jaką jest budowa domu musimy załatwić sprawy związane z działką, na której ten dom stanie. Czasem podczas kupna nie sprawdzimy stanu działki i zamiast działki budowlanej, kupimy taką, która dopiero ma zmienić status. Wtedy cała budowa staje i nic nie można zrobić, nawet przez kilka lat. Doprowadzenie mediów to kolejna kwestia. Ważne jest również załatwienie kwestii dojazdu. Jeśli działka znajduje się zaraz przy drodze musimy załatwić kwestię wjazdu, jeśli jest oddalona, to musimy załatwić sprawę z dojazdem, aby w trakcie nie okazało się, że na naszej drodze ktoś inny buduje dom, a naprawdę takich przypadków nie brakuje. Kolejną kwestią jest wybór planu i pozwolenie na budowę mieszkania. Jeśli mamy fundusze, to w zasadzie koniec spraw papierkowych, jakie musimy załatwić. Jeśli jednak nie mamy takiej sumy, która pozwoli nam na opłacenie wszystkich rachunków, stosunkowo wcześniej musimy zadbać o kredyt hipoteczny. Bieganie po urzędach i bankach stanie się naszą codziennością. Ale w efekcie, po załatwieniu wszelkich formalności, wynajęciu ekipy budującej dom, a potem wykonaniu wszelkich prac wykończeniowych, zamieszkamy we własnym domu, w którym żaden sąsiad z góry, czy z dołu nie będzie nam przeszkadzał w odpoczynku. Pamiętajmy, że nawet, jeśli budujemy mieszkanie oddalone od drogi, gdzie nie jest widoczne, nie możemy bezkarnie budować bez pozwolenia. Znajdziemy tysiące takich przypadków, gdzie budynki były stawiane bez zezwolenia. Kosztowały kilkaset tysięcy, ale musiał być wyburzone. Żadne tłumaczenia nie pomagały. Pozwolenie na budowę, to podstawa, bez tego nie może rozpocząć kopania i stawiania murów, no chyba, że chcemy narazić się na stratę dużych pieniędzy.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Kiedy najlepiej rozpocząć budowę domu?

Kiedy najlepiej rozpocząć budowę domu?

Budowa własnego domu to długotrwały i męczący proces, który wiąże się z wieloma sprawami do załatwienia. Jeśli więc nie mamy mocnych nerwów, a bieganie po urzędach to ostatnia rzecz, na jaką mamy ochotę lepiej jest kupić mieszkanie, niż zmęczyć się z budową domu. Kupno działki, która czasem trzeba zamienić na budowlaną, doprowadzenie wszelkich mediów, co nie zawsze jest takie oczywiste, załatwienie pozwolenia na budowę, zakup materiału i zatrudnienie firmy budowlanej. Ogrodzenie działki, aby nikt nie ukradł materiałów, a także kontrolowanie budowy. To naprawdę trudne kwestie, które trzeba przejść, jeśli chce się być mieszkańcem domu jednorodzinnego. Nie można jednak powiedzieć, że jest to niewykonalne. Nie warto się zniechęcać. Naprawdę można zbudować dom, ale trzeba wykazać się odrobiną cierpliwość. Jeśli decydujemy się na budowę domu musimy wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii, o których już wspominano. Jeśli zależy nam na tym, aby dom został zbudowany jak najszybciej, to musimy załatwiać sprawy stosunkowo wcześnie, zawsze biorąc pod uwagę termin, w którym ma rozpocząć się budową, to jest ważna kwestia. Budowę domu najlepiej jest rozpocząć wiosną lub późnym latem. Ziemia nie jest już zamarznięta i z łatwością można wykonywać wszystkie prace. Dom powinien być zakończony przed rozpoczęciem mrozów. Wszelkie prace wykończeniowe wykonywane są pod dachem i temperatura na zewnątrz nie ma żadnego znaczenia. Jednak w przypadku budowy ścian, czy montażu dachu aur odgrywa ważną rolę. Wszelkie ulewy, wichury, mrozy, czy inne zjawiska pogodowe mogą stanowić poważne zagrożenia dla naszej budowy. Jeśli na tym etapie zostaną popełnione błędy, coś nie wyschnie, a zostanie pokryte drugą warstwą, albo szybko zrobi się mroźno, to istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłości dom będzie wymagał ciągłych napraw. Zalanie, pękanie murów, czy też problemy z zimnem, to bardzo często kwestie wynikające z problemów, jakie miały miejsce podczas budowy domu. Podczas budowy należy, więc kontrolować aurę i temperaturę, aby nie było problemów

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .