Porady

Mieszkania dla młodych

Mieszkania dla młodych

Młodzi ludzie, szczególnie po 25 roku życia, coraz częściej decydują się na kupno własnego mieszkania. Bardzo istotne jest dla niech w takich sytuacjach wsparcie banku -to właśnie on ostatecznie decyduje, czy młodzi posiadają odpowiedni status majątkowy oraz zdolność kredytową na zakup chociażby niewielkiego mieszkania. Młodzi ludzie niechętnie kupują nowe mieszkania – najczęściej wynika to z ich wygórowanej ceny. Znacznie przychylniej patrzą na mieszkania z rynku wtórnego, które są znacznie tańsze, jednak często koszty remontowania mogą mocno zaskoczyć. Na co powinni zwracać uwagę młodzi ludzie kupując mieszkanie z rynku wtórnego? Podczas oględzin niezbędne jest określenie pewnych parametrów, dzięki czemu możliwe będzie zaoszczędzenie dużej kwoty pieniędzy. Przede wszystkim podczas oglądania mieszkania sprawdzajmy, czy na ścianach nie ma wilgoci, czy nie zbiera się woda, nie ma zacieków. Będzie to świadczyło o tym, czy mieszanie nie było zalewane oraz czy tynk na zewnętrznych ścianach jest stabilny i nie przepuszcza wilgoci. Kolejnym istotnym elementem jest sprawdzenie ilości kaloryferów i określenie czy ich ilość jest wystarczająca do ogrzania takiej ilości pomieszczeń. Kolejne kwestie to szczelność instalacji gazowej – aby to określić niezbędne jest posiadanie przy boku pracownika gazowni ze specjalistycznym sprzętem. Dopiero wtedy można określić, czy mieszkanie jest bezpieczne pod kątem gazu. Warto również dopytać, czy do mieszkania przypisane jest miejsce parkingowe, garaż czy piwnica. Zawsze jest to bowiem dodatkowe wyposażenie, które sprawia, że mieszkanie zyskuje na wartości oraz staje się bardziej funkcjonalne. Dzięki temu my zyskujemy również dodatkowe pomieszczenia, które sprawją, że w mieszkaniu będzie nam łatwiej przechować pewne rzeczy. Decydując się na kupno mieszkania, trzeba więc dopytać o wszystko. Dzięki temu uda się uniknąć rozczarowań, które mogą sprawić, że będziemy żałować decyzji o kupnie mieszkania. A przecież jest to decyzja na bardzo długie lata.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Osoba projektująca-architekt

Osoba projektująca-architekt

Wiele osób zastanawia się nad kupnem mieszkania lub wybudowaniem domu. Czasem są to plany odwlekane przez lata, a nie raz dosyć spontaniczne. Do celu budowy domu zazwyczaj wybieramy ekipę budowlaną .Jednak wcześniej nastąpić musi jedna, konieczna rzecz. Jeżeli chcemy wybudować dom to wybieramy do tego celu projektanta, który wykona projekt naszego domu. Zanim jednak przystąpimy do jego wyboru, musimy wiedzieć, jakie istnieją typu architekta. To znaczy jakie osoby posiadają uprawnienia do takiego typu prac. Pierwsza grupa zawodowa, która do wykonywania zawodu potrzebuje uprawnień, to architekt. Ten tytuł uzyskuje się po studiach Wydziału Architektury, mieszczących się na uczelniach technicznych. Ten zawód przygotowany jest do zaprojektowania przeróżnych założeń urbanistycznych, budynków, budowli oraz ich wnętrz, otoczenia, małych form przestrzennych, topografii, grafiki, ale również architekt posiada umiejętności koordynacji wielobranżowych zespołów projektowych. Ponadto, jest przygotowany w bardzo szerokim zakresie. Musi rozumieć kontekst społeczny, historyczny i kulturowy, ponieważ odnosi się do każdego nich, w większym lub mniejszym stopniu, w ciągu procesu projektowego. Architekci posiadają również niewąską wiedzę interdyscyplinarną, co znaczy, że powinien znać każdą branże po trochę. Wiadomo, nie jest specjalistą w tych dziedzinach. Gdy chcemy wybudować dom, to właśnie architekta zadaniem jest, projektowanie układu funkcjonalnego i wyglądu budynku oraz lokalizacja budynku na działce wraz z jej zagospodarowaniem. Jak sprawdzić, czy nasz architekt posiada odpowiednie wykształcenie? Skąd wiemy czy jest czynnym architektem? Wszystko stanie się jasne po sprawdzeniu listy członków Izby Architektów. Ponadto, architekt, który jest uprawniony do projektowania, posiada tytuł magister inżynier architekt.  Taka osoba zazwyczaj kończy studia. Nawet nie zazwyczaj, a zawsze i koniecznie. Studia są pięcioletnie i odbywają się zwykle na uczelni technicznej. Student jest wtedy studentem Wydziału Architektury.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Nieruchomości o nazwie timeshare

Nieruchomości o nazwie timeshare

Nieruchomości timeshare to jeden z rodzajów nieruchomości. Mamy różne, inne typy, jak nieruchomości najmowane, dzierżawione, administrowane czy administrowane. Istnieje także rodzaj nieruchomości jak nieruchomości timeshare. Potocznie jest znana pod nazwą własności wakacyjnej. Z języka angielskiego, time oznacza czas, a share dzielić się.  Chodzi o system posiadania nieruchomości, kiedy to klienci nabywają w pełni umeblowane i wyposażone apartamenty, tudzież domy wakacyjne. To zachodzi za ułamek kosztów posiadania normalnego apartamentu lub domku letniskowego na określoną liczbę lat, lub na zawsze, jednak w tym czasie możemy korzystać z apartamentu jedynie przez określony czas w ciągu całego roku. Zazwyczaj jest to jeden, dwa lub trzy tygodnie i możliwość skorzystania z sieci wymiany wakacyjnej. Istnieje również możliwość wymienienia się z kimś innym, co odbywa się za pośrednictwem jednej z firm wakacyjnych. Warto wiedzieć, że w niektórych krajach timeshare jest zabronionym działaniem. Kto korzysta z takiego typu umowy? Kim są ludzie, którzy podejmują się timesharingu? Czy są to jedynie bogacze? Typowym nabywcą timesharingu jest osoba posiadająca dochody mieszczące się w 2 lub trzecim progiem podatkowym. Taki nabywca posiada również własny dom i jest w średni wieku, zwykle pozostaje w związku małżeńskim. Timeshare to genialny pomysł na spędzanie wakacji w luksusowych warunkach i możliwość korzystania z różnorodnych atrakcji oraz udogodnień. System wymiany czasowej daje możliwość właścicielom jednostek odbywanie podróży po całym świecie, zdobywanie nowych doświadczeń, nabywanie nowych kontaktów oraz korzystanie z najlepszych ofert wśród dostępnych. Naprawdę jest to kuszące, gdy możemy mieć dom w ulubionej miejscowości, w której spędzamy wakacji. Nie martwimy się wtedy całorocznymi opłatami. Płacimy jedynie za koszty faktycznego przebywania w domku, a koszty, które wiążą się z corocznym korzystaniem z domu, są rozkładane na pozostałych użytkowników. Jeżeli mamy trochę pieniędzy oraz chcemy na dłużej wyrwać się z naszego miasta, powinniśmy poszukać różnych ofert timesharingu i bez zastanowienia skorzystać z takiej możliwości.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Rozdział nieruchomości ze względu na różne kryteria

Rozdział nieruchomości ze względu na różne kryteria

Interesuje Cie prawo? Na pewno chcąc zagłębiać się w tej dziedzinie, dowiesz się jaki istnieje podział nieruchomości. Nieruchomości to nasz dom, galeria handlowa, garaż, sad, las czy jezioro nawet. Ze względu na uprawnienia właścicielskie mamy dwa rodzaje nieruchomości. Pierwszy z nim to nieruchomości prywatne. Właścicielami takiej nieruchomości mogą być osoby fizyczne lub prawne, ale jest to na użytek tejże osoby. Drugi rodzaj nieruchomości to nieruchomości publiczne. Są one własnością Skarbu Państwa, tudzież samorządu terytorialnego np. gmin, powiatów i województw. Oprócz podziału ze względu na uprawnienia właścicielskie, wyróżniamy podział ze względu na przysługujące nieruchomościom prawa rzeczowe. Mamy tutaj pięć rodzajów. Pierwszy z nim to nieruchomości, które są przedmiotem prawa własności. Drugi rodzaj to nieruchomości będące przedmiotem użytkowania, trzeci nieruchomości będące przedmiotem odrębnej własności lokalu. Czwarty typ, to nieruchomości będące przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa lokalu. Ostatni rodzaj nieruchomości, który jest wyróżniony ze względu na przysługujące mu prawa rzeczowe, to będące przedmiotem prawa użytkowania wieczystego. Istnieje także podział nieruchomości ze względu na umowny stosunek łączący właściciela oraz osobę uprawnioną. Po pierwsze są to nieruchomości wynajmowane, obowiązuje tutaj umowa najmu. Drugi typ to nieruchomości administrowane, zarządzane. W tym przypadku w grę wchodzi umowa o zarządzanie/administrowanie nieruchomością. Umowa dzierżawy dotyczy natomiast, nieruchomości dzierżawionych. Kolejny rodzaj to nieruchomości użyczone i ważna tutaj jest umowa o użyczenie nieruchomości.  Ponadto, mamy także umowę leasingu nieruchomości, która dotyczy nieruchomości w leasingu. Ostatnim rodzaj nieruchomości, które typujemy ze względu na stosunek zobowiązaniowy jest umowa o timeshare. Dotyczy ona nieruchomości w timeshare. Ze względu na rynek, nieruchomości dzielimy na nieruchomości z rynku wtórnego oraz na nieruchomości z rynku pierwotnego.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Podział nieruchomości, dwa kryteria

Podział nieruchomości, dwa kryteria

Studiując architekturę zostajemy zaznajomieni z różnego typu nieruchomościami. Istnieje dużo podziałów nieruchomości i te podziały są ze względu na różne kryteria. Podział nieruchomości wynikający z kodeksu cywilnego to są grunty, czyli nieruchomości gruntowe, budynki czyli nieruchomości budynkowe oraz lokale, nieruchomości lokalowe. Jeżeli chcemy postawić sobie dom, to naszą nieruchomością będzie budynek. Jeżeli chcemy założyć restaurację, to nasza nieruchomość to lokal. Istnieje też inny podział, jak podział ze względu na przeznaczenie obiektów. Wiele osób mieszka w domach, niektórzy w domach szeregowych albo zamieszkują mieszkanie w bloku. Domy jednorodzinne oraz wielorodzinne, mieszkania i lokale są nieruchomościami mieszkaniowymi. Jeżeli interesuje nas wybudowanie garażu lub innego budynku gospodarczego to nasz obiekt będzie nosić miano nieruchomości gospodarczej. Rolnicy często posiadają grunty orne, sady, łąki pastwiska i gospodarstwa rolne. Ze względu na przeznaczenie, są to nieruchomości rolne. Posiadacze lasów, posiadają nieruchomość leśną. Istnieją także grunty pod wodami płynącymi oraz stojącymi. Nieruchomość może być również zadrzewiona i zakrzewiona. Ostatni typ nieruchomości ze względu na przeznaczenie, to nieruchomości przemysłowe/komercyjne/ handlowe. Należą tutaj biurowce, magazyny, lokale użytkowe czy handlowe, place i hale. A więc, będąc w domu przebywamy w nieruchomości mieszkaniowej, parkując samochód do garażu w nieruchomości gospodarczej, idąc do lasu na grzyby w nieruchomości leśnej, zbierając jabłka w sadzie w nieruchomości rolnej, odpoczywając nad jeziorem przebywamy na nieruchomości, która nazywa się grunty pod wodami, a robiąc sobotnie zakupy w galerii, jesteśmy w nieruchomości handlowej, przemysłowej, komercyjnej. Jak widzimy, jeżeli zastanowimy się nad różnymi rzeczami w życiu, to możemy dowiedzieć się wielu ciekawym informacji, na które zazwyczaj nikt nie zwraca uwagi. Dzieląc nieruchomości ze względu na kodeks cywilny, mamy 3 rodzaje. Natomiast chcąc podzielić nieruchomości ze względu na przeznaczenie, wyróżniamy 7 typów.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Wynajem mieszkania na rynku wtórnym

Wynajem mieszkania na rynku wtórnym

Wiele młodych osób, również studentów rozpoczynających naukę w obcym mieście, decyduje się na znalezienie mieszkania do wynajęcia. Takie rozwiązanie to wiele dobrych stron – przede wszystkim osoby te mają spokój i odpowiednie warunki do nauki – w przeciwieństwie do domów studenckich, gdzie często imprezy trwają do białego rana. Informacje o mieszkaniach do wynajęcia możemy znaleźć przede wszystkim w lokalnej prasie, ale głównie w internecie na stronach poświęconych nieruchomościom w danym mieście. Wiele osób pragnących nająć mieszkanie korzysta również z biur pośrednictwa nieruchomości – taka sytuacja sprawia jednak, iż mieszkania te obarczone są podwójną kaucją – jedna jest dla właściciela (zwrotna) druga dla agencji (bezzwrotna, traktowana jako prowizja od oddania mieszkania). Na co powinni zwracać uwagę młodzi ludzie poszukując dobrego mieszkania do mieszkania na kilka przyszłych lat? Przede wszystkim konieczna jest wiedza jaki to budynek – blok, wieżowiec dom wolnostojący. To będzie od razu generować wiedzę o stanie ocieplenia, rodzaju ogrzewana oraz o tym, jakich rachunków możemy spodziewać się zimą. Kolejnym istotnym zagadnieniem jest łazienka, liczba kaloryferów w mieszkaniu, to, jak jest ocieplane, również to czy jest odpowiednio wyposażone. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest obecność w mieszkaniu pralki, lodówki, wyposażenia takiego jak szafy czy półki, stoły, krzesła, łózka. W przeciwnym razie trzeba będzie to wszystko samodzielnie zakupić. Cena mieszkania powinna zawierać czynsz, odstępne oraz media. Wynajem mieszkania to dla wielu osób jedyny sposób na to, aby móc wyprowadzić się od rodziców. Z całą pewnością na dłuższą metę rozwązanie to jest jednak nieopłacalne. Płacąc za czynsz oraz za sam wynajem ponosimy naprawdę duże koszty. Okazuje się więc, że rozsądniej jest zdecydować się na kupno własnego mieszkania. Wiadomo, jest to duży wydatek, który obciąży nasz budżet na kilkanaście dobrych lat. Ale w ostatecznym rozrachunku takie rozwiązanie się naprawdę bardziej opłaca.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .